Věnováno památce našich předků

Garáže 28. října, Dašice

Informační ministránka pro kolegy garážníky, sloužící k jejich přehledu o vyúčtování elektrické energie v garážích u fotbalového hřiště

 

Tady bude vše důležité. Zatím jen:

 

16. 7. 2020:

Telefonát s ČED - ač tvrdí, že novou smlouvu poslali 9. července, zatím nic nepřišlo. Protože z tohoto důvodu zatím nenastala účinnost předávacího protokolu, ani není znám rozpis termínů plateb záloh dodavateli, ještě chvíli počkáme, jak se v ČEDu pochlapí.

 

30. 6. 2020:

Byl podepsán s dosavadním vyúčtovatelem předávací protokol na odběrné místo. Situace se mírně zkomplikovala tím, že před dohodou o přepisu odběrného místa došlo ke změně dodavatele z Bohemia Energy na ČED (ne, není to přepsání, nikoliv ČEZ, ale opravdu ČED). S tím v tuto chvíli nic neuděláme, i když, popravdě, z toho dvakrát nadšený nejsem, a to nejen proto, že smlouva je na tři roky prakticky bez reálné možnosti ji vypovědět. Ale nějak to určitě zvládneme.

Jakmile tedy dojde k přepisu odběrného místa u aktuálního dodavatele elektrické energie (to očekávám v řádu dní) a budeme vědět co, kdy, jak a za kolik, svolám ke garážím první informační schůzku garážníků (předběžně řečeno ve dvou termínech: některý čtvrtek odpoledne a následující sobotu dopoledne), kde bychom si měli říci, co dál.

Zatím jen v krátkosti základní ionformace, co mám v úmyslu:

  • Na  úvod to nejdůležitější: odběrné místo se neodhlašuje a elektřina se v garážích rušit nebude.
  • Po stanovení rozpisu plateb dodavateli sestavím nové termíny plateb pro garážníky.
  • Dále bude stanoven nový systém odečtů a evidence skutečné spotřeby elektrické energie v jednotlivých garážích, což považuji za naprosto stěžejní úkol.
  • Pro začátek počítám s tím, že dosavadní výše záloh se v nejbližší době měnit nebude, abychom si v tom v tomto přechodném období neudělali chaos. V současnosti naprostá většina garážníků i při minimální spotřebě platí roční zálohu 250,- Kč. Ale jsou i výjimky, např. 100,- Kč (což mi je trochu divné...), ale při větší spotřebě násobně větší částky (což mi v zásadě divné není, jen se v tom dosavadním systému zatím moc nevyznám...). Dle sdělení předchozího vyúčtovatele existují i případy uplatňování strategie "mrtvý brouk", ale jsem přesvedčen, že i s tím si poradíme.
  • Až to všechno propočítám, jsem téměř přesvědčen o tom, že základní platba (pro ty, kteří jdou do garáže jen občas, jako já, na pár minut rozsvítí a po většinu roku ani to ne) by v budoucnosti měla stačit v částce rozhodně menší než 250,- Kč. Uvidíme.
  • Přemýšlím také o pravidlech, která by měla platit pro ty, co platit nechtějí, protože svítit opravdu nepotřebují vůbec (proč ne), ale také pro ty, kteří sice svítit chtějí, a to i hodně, ale platit se jim moc nechce.
  • Konečným cílem je vytvořit systém vyúčtování zcela transparentní, v rámci možností spravedlivý, fungující ke všeobecné spokojenosti.
  • Na závěr si dovolím zdůraznit, že jsem v jistých ohledech ochoten částečně tolerovat nedodržování pravidel z důvodu opomenutí nebo třeba i lajdáctví (každý máme nějaké svoje "mouchy"), ale naprosto nekompromisně budu postupovat při snaze pravidla tzv. "očůrat" a přiživit se tím na úkor peněženek ostatních. Věřím však, že k tomu nebudu mít důvodu.

Jan Horský

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode