Věnováno památce našich předků

František Běloun

pedagog, matematik
* 13. dubna 1912 - Dašice
† 4. 8. 1992

Po maturitě na reálce v Pardubicích odešel v roce 1931 na Slovensko, kde učil na měšťanských a obecných školách. Mezitím v roce 1933 složil maturitu na učitelském ústavu v Chrudimi. Po rozbití republiky v roce 1939 přešel do Čech. Působil v Peruci na Lounsku, Praze a Chroustovicích, kde byl pod policejním dozorem pro důvodné podezření z účasti na odboji. V roce 1943 byl totálně nasazen, po osvobození konal celý rok dobrovolnou vojenskou službu. Učil pak na školách ve Zbraslavi, Davli, Mníšku a Radotíně. Přitom dálkově studoval na Vysoké škole pedagogické v Praze, kde v roce 1952 získal doktorát pedagogických věd. V roce 1960 dosáhl aprobace pro matematiku a deskriptivní geometrii na středních školách. Působil od roku 1954 jako metodik na Ústavu pro další vzdělávání učitelů, pozdějším Krajském pedagogickém ústavu v Praze a věnoval se otázkám metodiky vyučování matematiky. Penzionován byl v roce 1976.

František Běloun je autorem mnoha didaktických statí, učebnic, sbírek příkladů a tabulek. Pracoval v redakčních radách časopisů Matematika ve škole, Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. V letech 1965 - 1969 byl hlavním sekretářem Jednoty československých matematiků a fyziků.

Legendární sbírka úloh z matematiky slavila největší úspěchy v osmdesátých i devadesátých letech dvacátého století. Už jen přítomnost knihy na stole vyvolávala v mnohých lehkou nervozitu až nechuť. Nevyřešené slovní úlohy se dořešovaly na pracovištích, kde bezradní rodiče sháněli rady od spolupracovníků. Učebnice (sbírka), které se neřeklo jinak než "Běloun", byla a stále je legendou. Bez nadsázky lze říci, že kdo ji poctivě spočítal, neměl problém se dostat na jakoukoliv střední školu, kde byla u přijímacích zkoušek matematika nutná.

(Zdroj: https://www.idnes.cz/technet/veda/pamatujete-na-belouna-tvurce-legendarni-ucebnice-se-narodil-pred-100-lety.A120413_130046_veda_kuz; wikipedia.org)

 

--------------------

 


 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode