Věnováno památce našich předků

Miroslav Křičenský

škpt. zahraničních vojsk
* 20. dubna 1915 - Dašice
† 15. března 1943 - Mnichov

Miroslav Křičenský se narodil v Dašicích jako syn ředitele místní měšťanské školy Josefa Křičenského. Za války odešel do odboje, v Anglii se přihlásil do parašutistického výcviku a na začátku roku 1943 byl zařazen do paravýsadku Iridium. Úkolem této skupiny byla zpravodajská a spojovací činnost. Naše vláda v Londýně potřebovala znát situaci v domácím odboji a to byl úkol právě pro tuto skupinu. Sestávala ze čtyř mužů - nadporučík Miroslav Špot velitel, nadporučík Miroslav Křičenský, zástupce velitele, rotný Vladislav Soukup a četař Bohumír Kobylka, radista. Skupina měla být vysazena 15. března 1943 spolu s další skupinou Bronse. Zde byl npor. Bohumír Martínek velitel, čet. asp. František Vrbka a četař Antonín Kubec, radista. Iridium mělo plnit úkoly v Čechách, Bronse na Moravě.

Tyto dvě skupiny měl dopravit do vlasti Halifax-12, patřící k 138. letce Britského královského letectva. Někde u Sušice se dostalo letadlo do situace, kdy se výrazně zhoršila viditelnost, takže navigátor nemohl zaručit, že dojde k úspěšnému vysazení skupin podle plánu. Při zpátečním letu byl kdesi u Mnichova letoun zasažen německou protiletadlovou obranou. Následky byly tragické, neboť se letoun zřítil, na zemi explodoval a začal hořet. Z trosek se v hořícím oděvu stačil ještě vypotácet pouze čet. asp. Vrbka. Těžce popálený byl později z mnichovské nemocnice letecky dopraven do SS-lazaretu v Praze Podolí. Němci dělali vše možné, aby ho uchovali živého a tím by snad z něho mohli nějaké informace získat, ale jejich snaha byla marná. Vrbka zanedlouho na následky poranění a popálenin zemřel.

Padlí letci i parašutisté byli pochováni na mnichovském Perlacherském lesním hřbitově. Památku dašického rodáka Miroslava Křičenského připomíná v Dašicích pamětní deska umístěná na domě čp. 306. Ulice od Husova náměstí k pomníku padlých nese jeho jméno.

 

(S použitím článku Dr. M. Vostatek: "Miroslav Křičenský", Dašické ozvěny, prosinec 1999)

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode