Věnováno památce našich předků

PhDr. Alois Tlučhoř-Sonnleitner

univerzitní profesor, spisovatel
* 25. dubna 1869 - Dašice
† 2. června 1939 - Vídeň, Rakousko

Jeho rodina se často stěhovala. Studoval na benediktinském gymnáziu v Melku, jeden čas byl praktikantem v lékárně, studia zakončil na učitelském ústavu ve Vídni.

Již jako mladý učitel psal vychovatelské články, pracoval ke shodě domova se školou. Dne 23. února 1896 svolal jako první v bývalém Rakousku-Uhersku schůzi rodičů s učiteli. Získal velké znalosti cizích řečí a byl proto schopen zúčastňovat se mezinárodních sjezdů. Jako ředitel školy ve výslužbě navštěvoval univerzitu ve Vídni, kde byl jmenován doktorem filosofie. Od roku 1924 byl profesorem filosofické fakulty ve Vídni. Vedle pedagogických statí psal povídky pro mládež. Všechny jeho spisy byly napsány německy. Je znám pod pseudonymem Alois Theodor Sonnleitner.

Česky vyšlo: V zapadlém údolí (1930, 1992), V nákolní stavbě (1931), Děti jeskyň (1932).

 

Foto: Emilie Ehrenhofer, in A. Th. Sonnleitner: Die Höhlenkinder im heimlichen Grund, Kosmos, Stutgart

 

--------------------

 

A. Th. Sonnleitner: Die Höhlenkinder im heimlichen Grund
Kosmos, Gesellschaft der Naturfreunde Franckh´sche Verlagshandlung, Stuttgart, 101. Auslage, ilustrace Fritz Jaeger a Ludwig Hudribusch, rozsah 248 stran.

 

--------------------

 

Alois Tlučhoř: Děti jeskyň - 1. díl: Zapadlé údolí
Obálka s využitím kresby Gustava Kruma, ilustrace Petra Hanzáková na motivy F. Jägera. Vydalo nakladatelství Parta, Praha. Rozsah 152 stran. V nakladatelství Parta 1. vydání, Praha 1992 (první české vydání F. Topič, Praha 1930).

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode