Věnováno památce našich předků

Karel Kučera

básník, překladatel
* 30. září 1854 - Luštěnice u Mladé Boleslavi
† 11. října 1915 - Dašice

V Dašicích se seznámil s dcerou místního továrníka Anastazií Vosáhlovou, s níž se v roce 1890 oženil. Velká svatba se konala v Dašicích, přijel na ni básník Otakar Mokrý i Kučerův přítel Jaroslav Vrchlický. Od té doby byl Kučerův osud svázán s Dašicemi. Vykonával funkce c. k. školního rady a člena české akademie císaře Františka Josefa i pro vědy, slovesnost a umění.

Napsal: Básně (Praha, 1882), Zapadlé hvězdy, sbírka básní věnovaná Jaroslavu Vrchlickému (Praha, 1890). Později se plně věnoval překladům norského dramatika H. Ibsena. Přeložil jeho dramata Rosmersholm, Stavitel Solness, Brand, Peer Gynt.

Karel Kučera je pohřben na dašickém hřbitově. Jeho syn, ing. Karel Kučera, narozený v Dašicích 5. června 1891, byl odborným radou ministerstva techniky a dopravy.

 

--------------------

 

 

 

Ve výtisku této knihy je vepsáno věnování: "Milému panu odb. učiteli Josefu Toucovi a jeho vážené paní choti v paměť na svého dobrého + švakra K. Kučeru v přátelské oddanosti věnuje Josef Vosáhlo". Vpisovatel, Josef Vosáhlo, je synem dašického továrníka Josefa Vosáhly. Adresát, Josef Touc, je dašický učitel a spisovatel Josef Svatopluk Touc.

 

--------------------

 

Ke Kučerovým padesátinám - v článku vydaném v roce 1904 v almanachu Máj popisuje Jaroslav Vrchlický tvorbu svého přítele a kromě jiného nám také odpovídá na otázku, proč Karel Kučera vytvořil pouze dvě básnické sbírky.

 

--------------------

 

Kučera Karel - text hesla v Ottově slovníku naučném.

 

--------------------

 

Rodný dům Karla Kučery v Luštěnicích (foto 2019).

 

--------------------

 

Pamětní deska na básníkově rodném domě. Byla odhalena 30. června 1934.

 

 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode